Giyim Tarzları

Avangart Giyim Tarzı

28.09.2018
39
Avangart Giyim Tarzı

 

Fransızca köklü, askeri bir terim olan ve “öncü birlik” anlamı taşıyan avangart, farklı şekillerde kullanılarak, değişik anlamlarda vücut bulmaktadır. Politika, sanat ve kültür alanlarında da kullanılan kelime, bu sahalarda“yenilikçi, deneysel kişiler” anlamları taşımaktadır.

Moda dünyasında avangart giyim tarzı, günlük yaşamda karşılaşmadığımız, sanatsal çalışmalar şeklinde tasarlanan sıra dışı ve yaratıcı ürünleri kapsamaktadır.

Avangart Giyim Tarzı Nasıl Oluşturulur?

Moda dünyasının yenilikçi tasarımcıları tarafından hayat bulan bu avangart giyim tarzı, aykırı kişiliğe sahip kişiler tercih edilmektedir. Kıyafetler daha ziyade, birer konsept olarak tasarlanır ve moda defilelerinde, sanatsal gösteriler amaçlı sergilenir. Tasarımcıların, iç dünyalarını sanatla bütünleştirerek, oluşturdukları bu giyim stili, moda severler tarafından ilgiyle izlenir.

Giyim tarzı incelendiğinde; saten gibi her türlü kumaş, deriler, plastikler, her türlü metal ve hatta gazete parçaları gibi birçok farklı objenin bir araya getirilmesiyle meydana geldiğini görüyoruz. Kullanılan parçaların alışılmışın dışında objeler olmasının yanı sıra, bir araya getiriliş şekli de tasarımcının hayal gücü eşliğinde, bir o kadar aykırı oluyor.

Özellikle, sanat ve ünlüler dünyasında bazı isimler tarafından benimsenen bu giyim tarzını kullananlara en iyi örnek Lady Gaga verilebilir. Gerek konserlerinde, gerekse gündelik hayatında, karşımıza sürekli aykırı tarzıyla çıkan sanatçı, tarzı en iyi taşıyan isimlerin başında gelmektedir. Avangart giyim tarzı ve avangart makyajı sahne performanslarında kendini ifade etmekte kullanan isim, her zaman dikkatleri üzerinde toplamayı başarabilmiştir.

Avangart Elbise Modelleri

Çağdaş dünyada, sanatın kadınların bedenlerinde can bulmasıyla oluşan giyim tarzında, söz konusu elbiselerin günlük hayatta giyile bilirliğinden ziyade, tasarlayan kişinin hayal gücü ve elbiseyi taşıyan kişinin kıyafetle bütünleşmesi önem taşımaktadır.

Moda kanallarındaki defilelerde sıklıkla karşılaştığımız modelleri incelediğimizde, çoğumuza oldukça anlamsız gelen modelleri, günlük hayatımızda kullanamayacağımız şeklinde yorumlamamız alışılageldik bir tepkidir. Fakat tasarımcılar, tasarımlarına birer sanat eseri özeniyle yaklaşmaktadırlar ve onlar için önemli olan hayal güçlerinin doğru şekilde yansıtılmasıdır.

Avangart elbise modelleri tasarımlarının günümüzde yaygınlaşmaya başlaması, teknolojik gelişmelerle birlikte daha da artmıştır. Avangart giyim tarzısürrealizm ve pop art sanat akımlarının modaya yansıtılması şeklinde hayat bulmuştur. Moda akımında, bir heykeltıraş, bir ressam edasıyla tasarımcılar hayal güçlerini yansıtan objeleri kadın bedenine işliyor.

Avangart Moda Akımı

Soyut sanat akımlarının podyumlara yansımasıyla hayat bulan moda akımında, kullanılan renkler ve şekiller oldukça önemlidir. Soyut sanatçılar, eserlerinde toplumun politik gelişmelerini sanatlarına yansıtırlar. Avangart moda akımında da aynı şekilde, tasarımcılar toplumsal olayları, gerek kıyafetlerde, gerek makyajda, gerekse yüz ifadelerinde bütünleştirirler. Elbiseyi taşıyan mankenin, duruşu bile bahsi geçen moda akımında bütünlük bakımından önem taşımaktadır.

Özetlemek gerekirse, modacılar işlemek istedikleri konuyu, hayal dünyalarında şekillendirerek, giyim tarzına işliyor ve makyajla bütünleştirerek tarzı oluşturuyor.

Avangart Makyaj Uygulaması

Daha öncede belirttiğimiz gibi, avangart tarz yenilikçilik şeklinde açıklanmaktadır. Giyim tarzında, tasarımcının hayal gücünün tam olarak yansıtılabilmesi için, elbise tek başına yeterli olmayacaktır. Elbisenin, uygun makyajla bütünleştirilmesi sanatçının kendini ifade edebilmesi açısından, ikinci önemli adımdır.

Makyajla desteklenen kıyafet ve mankenin düzgün duruşuyla onu taşıyabilmesiyle birlikte, sanat eseri tamamlanabilecektir. Bu makyaj stilindeki en önemli ayrıntı, elde bulunan malzemelerin en uygun şekilde kullanılması gerekliliğidir. Örnek verilmesi gerekirse, bir dantel parçası makyajda kullanılarak, yüz ifadesinin elbiseyle bütünleştirilmesi sağlanabilir.

Dantel parçası üzerinden, sünger kullanılarak uygulanan sıvı makyajla, dantel çekilerek baskılı tasarım uygulanabilir. Sonrasında, ince fırçayla rötuşlar yapılarak elde edilmek istenen görüntü sağlanır. Kısacası bu makyaj uygulamasında, avangart giyim tarzı modasında olduğu gibi sınırları zorlayan her türlü obje değerlendirilebilmektedir.

 

 

 

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail listeme kayıt olursanız, son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz!

Tebrikler! Başarılı Bir şekilde Abone Oldunuz

Ops.. Bir Şey Yanlış Gitti

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.