Giyim Tarzları

Bohem Giyim Tarzı-Hippi Giyim

28.09.2018
38
Bohem Giyim Tarzı-Hippi Giyim

Bohem Tarz Nedir?

Bohem tarz “Bohemian” kelime kökünden gelen ve çingenelerin türettiği bir giyim tarzı türüdür. diyebiliriz.

Bohem giyim tarzı genel olarak moda dünyasında 1960’lı senelerin sonlarında ve 1970’li yıllarda yerini bulmaya başlamıştır. 1970 giyim tarzı seçenekleri arasında bohem tarz önemli bir önem arz eder.

Hippi giyim diğer adıyla etnik giyim veya en bilindik adıyla bohem giyim tarzı kelime kökünün sahibi olan çingeneler gibi özgür yaşamayı seven, gezgin ruhlu, anı önemseyen, rahat kimselerin benimsediği  giyim tarzları arasında yer alır.

Bohem Giyim Tarzı
Bohem giyim tarzı-etnik bohem giyim veya hippi giyim olarak da anılır. 

Ressam Giyim Tarzı=Bohem Tarz

Kendisini bohem olarak tanıtan kişilerin genel özellikleri, sanat ve öğrenme olgularıdır, bu nedenle hippi ve etnik tarzın yanında ressam giyim tarzı olarak da anılabilmektedir.

Kişiler, anı yaşadıkları için, genel olarak maddi açıdan güçlük içinde olurlar. Yeteneklerini ispat etme olanağı yakalayamamış müzisyen, aktör ve ressamlar örnek olarak gösterilebilir.

Günlük Giyim Tarzları arasında Bohem Giyim

Bohem giyim tarzı temelinde moda kaygısı bulunmamaktadır. Bu nedenle günlük giyim tarzları arasında rahatlıkla kullanılabilen giyim türüdür.

Günümüzde daha ziyade, Bohemden ziyade “BohoChic” kavramı kullanılmaktadır. Tasarımcılar, trend parçaları bohem tarzla bütünleştirerek, farklı ve günlük bir giyim tarzı ortaya çıkarmaktadır.

Bohem Giyim Tarzı

Bohem Stilin Ana Temaları

Bohem giyim tarzı modasını incelediğimizde; ipek, keten, şifon, kadife, deri, süet, pamuk tarzı kumaşların kullanıldığını görmekteyiz. Giyilen parçalar, çok katmanlı dokulardan meydana gelmiş.

Klasik platform veya dolgu topuklar, kıyafetlerin altında, ayakkabı olarak tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Kıyafetler bol aksesuar ve takılarla zenginleştirilmiş. Bunlar; kemerler, güneş gözlükleri, bilezikler, inci mücevherler ve küpeler şeklinde sıralanabilir.

Etnik Bohem Giyim

Bohem tarzı kıyafetler özellikle meksika giyim tarzı da diyebileceğimiz üzerinde bir çok etnik unsurlar barındırması nedeni ile etnik giyim tarzları arasında baş sırayı çekmektedir.

Çeşitli kovboy şapkaları ve deri kahve çizmeler bu tarzın neredeyse ana temalarını oluşturur.

Bohem giyim tarzı kombinlerinde, doğal renkler kullanılmaktadır. Ve kesinlikle neon renk tonları bu tarzın içerisinde kendine yer bulamaz.

Hippi giyim tarzı olarak da anılan bu tarz çiçek desenlerinin ve etnik baskıların yanı sıra, yenilikçi modellerde göze çarpabilmektedir.

Yüksek belli modeller, maksi etekler, örgüler, saçaklar ve büyük aksesuarlar stilde kullanılan parçalar arasında bulunur.

Bohem Giyim Tarzı Türleri

Bohem giyim tarzında, 3 adet ana grup bulunmaktadır. Bunlar;

1-Klas bohem tarzı; Kadife ve triko gibi detaylar, jakar baskılı kumaşlarla bütünleştirilir.

2-Romantik bohem tarzı; Şifonlar, danteller, çiçek desenleri ve şeritler bu çizgide tercih edilen giyim parçalarıdır.

3- Hippi bohem tarzı; bohem tarz ile hippi giyim stilinin harmanlanmasıyla meydana getirilen giyim stilidir.

Bohem Giyim Tarzında Giysilerin Seçimi

Bohem giyim tarzı modellerinde, maxi eteklere ve elbiselere oldukça geniş yer verilmektedir. Maxi eteklerinizi, tığ işi bluzlarınızla, grafikli tişörtlerinizle ve büyük boy gömleklerinizle değerlendirebilirsiniz.

Bunun dışında; kot tulum veya pantolonlar, mini şortlar, yırtık parçalar, kürklü yelekler, salaş örgü kazaklar, mini elbiseler de bohem tarzda kullanılabilen giyim paçalarıdır. Örneğin, pantolonunuzu çiçek baskılı bir tişörtle kombinleyerek, kürklü bir yelekle tamamlayabilirsiniz.

Bohem Giyim Tarzında Ayakkabı Seçimi

Bu stilde, kullanabileceğiniz ayakkabı modelleri, bale ayakkabılarını andıran babetler, Roma, Yunan veya Afrika esintilerini taşıyan tarzda ayakkabılar, kovboy çizmeler, etnik sandaletler tarzında sıralanabilir.

Kullanmanız gereken renk tercihi ise, elbiselerinizle rahatlıkla eşleştirebileceğiniz kahverengi ve bej gibi nötr tonlardır. Bununa yanı sıra, gladyatör stilindeki sandaletler ve toka detaylı ayakkabılarda kıyafetlerle bütünleştirilebilen ayakkabılardandır.

Bohem giyim tarzında kullanılabilecek ayakkabı türleri arasında renkli ve çiçek desenli modeller de sıklıkla kullanılmaktadır.

Bohem Giyim Tarzında Aksesuar Seçimi

Bohem giyim tarzı modasında, kullanılan aksesuarlar büyük önem taşımaktadır. Aksesuarlara örnek olarak, etnik giyimi daha da öne çıkartan  fötr ve kovboy şapkaları, çeşitli saç bantları, renkli eşarplar, vintage modelli güneş gözlükleri, bileklik ve bilezik gibi takılar verilebilir.

Kıyafetlerde olduğu gibi, aksesuarlarda da etnik çizgilerden yararlanılabilmektedir. Arapça yazılı bir yüzük, Afrika stili tüylü küpe ve kolyeler, Meksika bilezikleri örnekler arasında yer almaktadır.

Tarzda kullanılan makyaj, dikkat çekmeyen, belirsiz ve doğal görünümde şekilde uygulanmaktadır. Saç modelleri ise, yataktan yeni kalkmışçasına dağınık tarzda veya bir saç bandıyla tutturulmuş şekilde tasarlanır.

Bohem Giyim Tarzı Nerelerde Kullanılır?

Günlük hayatta; gerek alışverişe giderken, gerek konserde, gerek işyerinizde, gerekse evinizde bohem giyim tarzı giyinebilirsiniz. Yalnız işyerinizde tercih ederken, parçaları klasik detaylarla sadeleştirmeye ve iş yerinize uygun hale getirmeye özen göstermeniz gerekecektir.

Bohem Tarzı Kıyafetler Nerede Satılır?

Bohem tarzı kıyafetleri sizin yaratıcılığınıza göre hemen her yerde bulmanız mümkün. Bünyesinde çok çeşitlilik barındırması ve günlük giyim tarzına çok yakın olması nedeni ile nedeni ile hemen hemen bütün giyim markaları bohem tarzı kıyafetler üretmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail listeme kayıt olursanız, son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz!

Tebrikler! Başarılı Bir şekilde Abone Oldunuz

Ops.. Bir Şey Yanlış Gitti

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.