Giyim Tarzları

Giyim Tarzları Nelerdir? Tarz Kıyafet İsimleri

07.06.2018
56
Giyim Tarzları Nelerdir? Tarz Kıyafet İsimleri

Giyim tarzları, sitemizin çoklu tarafları ile kuruluş amacını oluşturmuştur. Günümüz dünyasında modanın hiç eskimeyen albenisi ve sürekli değişen akımlar nedeni ile değerli ziyaretçilerimize güncel giyim tarzları hakkında faydalı bilgiler sunma amacıyla yolumuza başladık.

Giyim Tarzları
Giyim Tarzları

Giyim tarzları nelerdir? Erkek ve bayan tarzlar nelerdir? Sofistik, spor, avagart, feminen ve daha bir çok giyim tarzında olması gereken özellikler nelerdir gibi sorulara sitemizde ayrıntılı fikiler vermeye çalışacağız

Giyim tarzları; moda dergilerinde, moda defilelerinde, televizyon internet, billboard gibi reklam mecralarında karşımıza sürekli çıkıyor. Fakat çoğumuz bu giyim tarzları ve bunların ne oldukları, hangi moda akımının hangi alanda etkili oldukları gibi konuları pek bilmiyoruz. Kısacası birçoğumuz sadece giyim konusunda görünümün bize nasıl hitap ettiği ile ilgileniyoruz.

Giyim Tarzları İsimleri

Her ne kadar tüm  moda tarzlarına hâkim olamasak ta az çok hangi tarzlar olduklarını anlayabiliyoruz. Yine de ülkemizdeki kadınların birçoğu hâlâ hangi tarzda nasıl giyinilir net olarak bilmiyor.

Moda terimleri ve moda tarzları konusunda her zaman sorular ile karşılaşmasak bile bir arkadaş ortamında veya dergi sayfalarında yapılan sohbetler ile karşılaştığımız moda terimleri karşısında yorum yapmakta zorlanıyoruz ve söylenenler bize bazen çok yabancı geliyor. En önemlisi de giyim zevkimizin hangi tarza yönelik olduğunu ve alışveriş yaparken hangi ürünler tercih edilmeli bilmiyoruz. Bunun için modada alanındaki giyim tarzları ve moda terimleri hakkında bilgi edinmenizi sağlayacak ve sizin için hazırladığımız listeye bakmanızı tavsiye ederim.

Bohem Giyim Tarzı

Bohem giyim tarzı, 1960’ların sonları ile 1970’li yılların başlarında ortaya çıkmış olan yaşam tarzının kıyafetlere yansımasıdır. Bohemya’ndan gelen bohem sözcüğü çingenelerin giyim tarzlarından esinlenmiştir. Genel olarak bohem giyim tarzına bakacak olursak gezmeyi seven, anı yaşayanların benimsediği bir giyim tarzıdır. Günümüzde bohem giyim tarzı rahat oluşundan dolayı oldukça rağbet gören giyim tarzları arasındadır. Kıyafetler zannedildiği kadar az bir maliyet ile satın alınmasa da rahat giymek adına maliyetinin pek düşünülmediği de görülüyor.

Bohem Giyim Tarzı Konusundaki İçeriğimizi yukarıdaki bağlantıyı tıklayarak inceleyebilirsiniz. 

Bohem Giyim Tarzı Trendleri

 • Baharat renk tonlamaları ve desenlerden oluşan bu parçalar; suzani desen, çiçekli desen, batik, ombre kumaşlar, tribal ve şal desenlerdir.
 • Bohem Botlar; Açık renkte ki süet yarım botlar, tahta topuklu bot ve çizmeler, deri parçalar
  Kimono hırkalar, kaftan elbiseler.
 • Olmazsa olmazlardan olan bir parça Flare ya da İspanyol paça pantolonlardır.
 • Püsküllü çanta ve ayakkabılar.
 • Örgü ve Dantelli, tığ işi kıyafetler ve bluzlar, yelekler
 • Fedora, kovboy şapkaları, volanlı ve hasır şapkalar, saç bandı, eşarp ve çiçekli taç.
 • Takı olarak; üst üste takılan bilezik ve kolyeler, tüy detaylı ya da tüyden yararlanılarak yapılan takılar, doğal taşlar ve tahta boncuklardan yapılmış takılar da kullanılmaktadır.

Elegant Giyim Tarzı

Elegant’ın kelime anlamı “zarif, ince, nazik, kibar” demektir. Modada ise “zarif, titiz, düzenli, kaliteli” bir duruşu ifade eder ve aynı zamanda sadeliği, şıklığı ve zarafeti de temsil eder. Elegant giyim tarzı her ne kadar 1950’lerde başlamış olsa da günümüzde halen kullanılan bir giyim tarzıdır. Özellikle geçmişe özlem duyan ve gerçekten farklı ama şık görünmeyi seven kadınlar bu tarzı kullanmaktadır.

Elegant giyim tarzını takip eden kişilerin tercih ettiği parçalar;

 • Kıyafetler ve kombinler sade ve az renkli.
 • Etek, elbise, gömlek ve pantolonlar klasik kesim
 • Vintage detaylar, dantel, ipek, brokar, saten, kaşmir gibi kaliteli kumaşlar ile tasarlanmıştır.

Elegant giyim tarzı kendine özel bir de felsefe yaratmıştır. “Kıyafetlerinizi sade ve doğru aksesuarlar ile kombinlemeye özen gösterin.”

Feminen Giyim Tarzı

Feminen kelime anlamı olarak “kadınsı” demektir. Feminen giyim tarzı, kadınsı hatların ön planda tutulduğu bir moda stilidir. Genelde feminen günlük bir giyim tarzını temsil eder. Kıyafetler de ince ve romantik dokunuşlar yaparak sade detaylar kazandırılır. Dekolteli giysiler ve cesur kıyafetler çok fazla tercih edilmez.

 • Beli ince göstermek için kemerler
 • Zarif ve ciddi bir görüntü için ince topuklu ayakkabılar
 • Romantik görüntüyü sağlamak için aksesuar ve dantel detaylar
 • Kloş kesim etekler ve elbiseler

Feminen giyim tarzı tarafından benimsenen kombinler ve stillerdir.

Maskülen Giyim Tarzı

Maskülen giyim tarzı; Hem erkeksi hem de kadınsı stili birleştiren estetik ve yaratıcı bir giyim tarzıdır.

Minimalist Giyim Tarzı

Minimalist giyim tarzı, moda tarihine 1960’lı yıllarda katılan ve kıyafetler de sadeliğin ve yalınlığın bir arada kullanıldığı bir stildir. En önemli detayı tek renk giyim ve sadeliğin tercih edilmesidir. Kıyafetler de dekolte kullanılmayıp, mütevazi bir giyim tarzına sahiptir. Bu tarz için en önemli ayrıntı ise kullanılan kumaşın kalitesidir. Şıklığın oluşmasında ki en önemli etken kaliteli kumaşlar ile yapılan kesimlerdir. Genel olarak parlak renk kullanımından kaçınırlar. Kıyafet çizgilerinde asimetrik kesimler sık kullanılır. Kıyafetler vücudunuzu saracak şekilde değil bol ve dökümlü bir tarz da yapılmıştır.

Avangart Giyim Tarzı

Sıra dışı malzemelerle, aykırı tasarımın birleştiği avangart giyim tarzı, yaratıcı, sanatsal ve gerçek mana da farklı bir moda stilidir. Kelime kökenine ve anlamına bakıldığı zaman; öncü, yenilikçi ve deneysel anlamlarını taşır. Etiiket haline gelmiş olan anlamları haksız çıkarmamak adına, bu tarzda yapılan kıyafetler oldukça farklıdır ve genelde moda şovlarında ana tarzdan farklı bir grup olarak podyumda yer bulur.

Tasarımları ile dikkatleri üzerine çeken tasarımcılardan bazıları örnek; Gareth Pugh, Alexander McQueen verebiliriz.

Retro Giyim Tarzı

Retro terimi, 1960’lardan beri, bir yandan geçmişin belirli modalarına, motiflerine, tekniklerine ve materyallerine öz-bilinçle değinen yeni eserleri tanımlamak için kullanılmaktadır. Ancak öte yandan, bazı insanlar (yanlış olarak) terimi, geçmişte yaratılmış stilleri kategorize etmek için kullanırlar. Retro tarzı, geçmişin özelliklerini gösteren yeni şeylere işaret eder. Çoğunlukla Retro giyim tarzı amaç itibari ile Modernitenin Sanayi Devrimi’nden bu yana üretilen ürünlere, modaya ve sanatsal üsluplara odaklanarak özetlemek istediği yakın geçmiştir. Bununla birlikte sadece giyim alanındaki etkileşimine bakacak olursak, Retro giyim tarzı, 1940–90 arası moda anlamına gelir.

Retro Giyim Tarzı

Balon etekler, fırfırı bol gömlekler, askılı erkek pantolonlar da Retro giyim tarzı çerçevesine girmektedir. Bir çok parçayı bir araya getirerek ve nostaljik bir hava katarak modern giyim tarzına ayak uyduracak şekilde planlanan giyim tarzıdır.

Peki, sahici bir Retro stili takip eden kadın nasıl olmalıdır? Öncelikle geçmiş yıllara ait tarz hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.  Çünkü bu giyim tarzı, geçmiş dönemlerde oldukça popüler olan kıyafetlerin günümüz modası içerisinde yeniden değerlenerek kullanılması anlamına gelmektedir. Uzun zamandır kullanılmayan, daha açık bir ifade ile modası geçmiş kıyafetlerin yeniden gün yüzüne çıkması sizlere cazip geliyorsa, bu sizin tam anlamıyla Retro Kadını olduğunuzu gösterir.

Vintage Giyim Tarzı

Geçmiş yılların modası olan parçaların günümüzde hala kullanılması ile ortaya çıkan giyim tarzı denilebilir. Vintage  giyim modası, retro giyim tarzına benzer bir özellik ile tanınır.  Eski dönemlere ait olan parçaların modern tarz ile buluşarak günümüz modasını yaratmasıdır.

Vintage Giyim Tarzı

Ancak vintage giyim tarzı için dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrıntı vardır ki eski olan her kıyafetin vintage olmadığıdır. Ayrıca günümüz modasına uygun bir stile sahip olmak istiyorsanız parçaları doğru bir şekilde birleştirmelisiniz, aksi takdirde tarz olmak yerine modası geçmiş bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Sofistike Giyim Tarzı

Modaya uymayı değil de kendi ruhunu yansıtmayı isteyenlerin tercih edeceği giyim tarzları arasındadır. Kendine has stilleri olan ve çizgisinin dışına çıkmayan kadınların üzerindeki parçalar ile tamamen farklı ve özgün bir tarzı yansıttığını söyleyebiliriz.

Sofistike Giyim Tarzı

Sofistike Giyim Tarzı için seçeceğiniz parçaların sadece giysi olması gerekmez. Bazen kesimi yapılmamış bir kumaş parçası ile kendinize sıra dışı bir kombin oluşturabilirsiniz. Veya çocuklarınızın artık oynamak istemediği oyuncaklarını da farklı bir tasarımla değerlendirip aksesuarlar üretebilirsiniz. Özetle bu tarzın oluşumu için en önemli faktör sizin zevkiniz ve hayal dünyanızdır.

Renk tercihi yaparken kendinize en çok yakıştırabileceğiniz renk hangisi ise size uygun olan renk o’dur. Örneğin mavi rengini giydiniz ve çevrenizdekiler size yakıştırmadı ama siz kendinizi o gün harika hissediyorsanız. O zaman kendinizi mutlu hissettiğiniz gibi giyinin. Kendinizin stil danışmanınız ve eleştirmeniniz olun, tercih edeceğiniz giyim ve aksesuarın en küçük ayrıntısına kadar siz karar vermelisiniz.

Klasik Giyim Tarzı

Klasik giyim tarzı denildiği zaman aklınıza ilk olarak sıkıcı iş kıyafetleri geliyor değil mi. Evet aklınıza gelen şey doğru ancak klasik giyimde şöyle bir ayrıntı var. Kendi vücut yapınıza ve zevkinize göre güzel bir kombin hazırlarsanız ortaya çok farklı ve hoş bir görünüm çıkabilir. Eskiden erkekler çok kapalı ve ağır renk tonlarını tercih ederlerdi fakat son zamanlar da artık canlı ve açık renkler de tercih edilmeye başlandı.

Erkeklerde Klasik Giyim

Erkekler her daim klasik giyimi takım elbiseden ibaret sanıyor. Oysaki takım elbiseler haricinde yapılan pantolon, ceket, yelek ve gömlek gibi aralarında renk uyumu kombinler de yapabilirsiniz. Özellikle her zaman için dikkat etmeniz gereken unsur bedeninizi çok iyi tanımak ve ona göre elbisenizin seçimini yapmaktır.

Erkeklerde Klasik Giyim

Uzun boylu erkeklerin takım elbise seçimi yaparken boyunu daha fazla uzun göstermemek için çizgili takım elbiseler tercih etmeleri gerek. Bu şekilde olduklarından daha zayıf görünmeyeceklerdir. Ayakkabı seçiminde ise sivri burunlu kundura yerine küt burunlu olanları tercih etmek uzun boy avantajını gölgede bırakmayacaktır.

Kısa boylu olan erkeklerin ise boylarını olduğundan daha uzun göstermeleri ince dik çizgili takımlar ile mümkün olabilir. Takım tercihinde dikkat edilecek diğer bir ayrıntı ise hem düz hem de tek renkli takımlar sizi daha hoş gösterecektir.  Ceket tercihi yaparken boyları hiçbir zaman için uzun olmamalı. Yine bele oturan kısa ceketler de olmalıdır.  Aynı zamanda 3 düğmeli olan ceketlerle klasik giyim tarzı yakalayacağınız gibi modern bir giyim tarzı da beraberinde kullanmış olursunuz.

Bayanlarda Klasik Giyim

Erkekler için vereceğimiz tavsiyeler bu kadar. Şimdi de klasik giyim tarzı seven bayanlarımız için 1-2 tüyo vereceğiz. Aslında kadınlar için birçok seçenek var. Kadınlar genellikle kombin yaparken klasik bir elbise, ayakkabı ve çantayı bütünleştirerek oldukça şık bir görünüm elde eder. Rahatlık sevenler ise keten ağırlıklı kumaş pantolon, etek ve gömlekleri kullanarak sade ve rahat bir kombin türetebilirler.

Klasik giyimin en önemli parçası pantolondur. Pantolon seçiminde kilolu görünmemek ve şık görünmeyi sevenler çok iyi tercih yapmalıdır. Bu yüzden tercih edeceğiniz pantolonlar her zaman için büzgüsüz ve pilesiz olmalıdır. Eğer pileli pantolon tercihi yaparsanız bu sizin görünmesini istemediğiniz bölgelerinizi ortaya çıkarabilir. Bu elbette sadece bölgesel kilo sorunu olanlar için değil geniş kalçalara sahip olan bayanlar için de geçerlidir ve ayrıca kalçalarını örtmek isteyenler için geniş paça ve bol pantolonlar da çok iyi bir tercih olabilir.

Bacak boyu uzun olan bayanlar ise düşük bel pantolon giyerek daha zarif ve şık bir görüntü elde edebilirler. Ancak bacak boyunuz uzun ama göbek probleminiz varsa kesinlikle düşük bel pantolon ideal bir görüntü vermez.

Kısa boylu bayanlar da düşük bel tercih edebilir. Yalnız geniş paçalı pantolonlardan kesinlikle kaçınmalılar. Çünkü geniş paçalı veya tümü geniş olan pantolonlar sizi daha kısa gösterir bu da hoş bir görüntü oluşturmayacağı gibi sizi kötü hissettirebilir. Şık ve güzel olmanın en önemli ayrıntısı kendine yakışanı bilmektir.

 Hip Hop Giyim Tarzı

Şehir modası ya da urban moda olarak da bilinen bir moda anlayışı olan Hip hop Giyim Tarzı, New York, Los Angeles, Chicago, San Fransisco, Detroit gibi Afro-Amerikan diye tabir edilen siyahi gençlerin ağırlıklı olarak yer aldığı bölgeler de ortaya çıkmış bir gençlik akımıdır. Modaya girdiği tarihe bakacak olursak, ortaya çıktığı dönem sürekli değişkenlik göstermiştir. Hip hop giyim tarzı anlayışı popüler moda akımı kapsamın da önemli bir yere sahiptir.

Hip Hop Giyim Tarzı

Bu giyim tarzı Rap müziği, break dansı ve graffiti sanatını (sprey boyalar kullanarak duvarlara özellikle sokaklar da çizilen illegal resim ve yazılardır) ve DJ’liği de içeren bir hayat tarzı neticesin de ortaya çıkmıştır. Blues, Funk, Soul ve Jazz gibi müzik tarzlarının tercih ettiği bir giyim tarzı olması sayesinde Hip hop müzik kültürünün de gelişmesinde oldukça etkili olmuştur.

1960-1970 yıllar arsında hip hop giyim tarzını takip eden insanlar genel olarak parlak renkli eşofmanlar, koyu renkli deri bomber ceketler, spor ayakkabılar, converse ayakkabılar ve siperli şapkalardan oluşan rahat ve salaş giyim tarzları kullanmayı tercih ederler. Hip hop Giyim tarzında kıyafet çıkaran birçok marka vardır. Başlıca markalar ise Le Coq, Kangol, Adidas ve Pro-keds bulunur. Yakın tarih içerisinde bu markalara Nike gibi başka markalar da eklenmiştir.

1970lerin sonlarında hip hop Giyim tarzını tercih eden insanlar diğer yıllara göre yeni giyim modası ile özdeşleşmiştir. 1980 li yıllar da ortaya çıkan ağır altın renk takılar ile hip hop Giyim tarzı oldukça değişime uğramıştır.

Askeri Giyim Tarzı

Bu giyim tarzından söz edildiği zaman hepimizin aklına ilk gelen şey koyu yeşil kıyafetler, kamuflaj desenlerdir. Ancak askeri giyim tarzı modasına giren birçok renk vardır. Bunlar, haki, nefti tonları, siyah, kahverengi ve zeytin yeşili gibi renklerdir. Bunların yanı sıra askeri giyim tarzını yansıtan aksesuarlar kullanılır. Metalik gümüş ve altın düğmeler, apoletler, şapkalar, kolyeler, palaskalar ve son olarak da postallar askeri stil için vazgeçilmez detaylardır.

Askeri Giyim Tarzı

Son zamanlar da moda tasarımcılarının da çok fazla tercih ettiği bir stil olan askeri giyim tarzının defile ve gösteriler de tercih ettikleri belirli tamamlayıcı aksesuarlar bulunur. Bunlar, özellikle tercih edilen, kamuflaj desenli pantolonlar, askeri renkte ki gömlek ve bol düğmeli kabanlardır.

Aslında bu giyim tarzını sokak modası içerisinde de birçoğumuz görmüşüzdür. Elbette askeri stil sadece kıyafetler de değil ayakkabı, çanta, bot ve kemerlerde de kullanılmaktadır.

Askeri kıyafetlere genel olarak denim, pamuk, deri ve keten gibi kumaşların kullanılması tercih edilir ve üretimi de bu kumaşlar ile yapılır. Dış giyim olan mont, kaban ve ceketler kalın şekilde üretilir tıpkı askerlerin ihtiyacı olan sıcaklık ve kalınlık gibi.

Bu giyim tarzını dışarda pek fazla görmeyebilirsiniz bunun sebebi ise cesur giyim tarzları arasında olmasıdır. Tercih edenler çok rahat ettiklerini söyler ve maskülen bir görünüm sağladığı için kendilerini çok hoş hissederler. Bu giyim tarzını feminen ve elegant tarzın da takılan insanlar pek tercih etmez genel olarak zarif bay ve bayanların rahat hissetmek ve farklı görünmek için tercih ettikleri giyim tarzları arasındadır.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail listeme kayıt olursanız, son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz!

Tebrikler! Başarılı Bir şekilde Abone Oldunuz

Ops.. Bir Şey Yanlış Gitti

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ceren dedi ki:

  S ile başlayan bir kıyafet ama güzeldi

 2. Mehtap dedi ki:

  Giyim tarzı kişiliği yansıtmada oldukça etkili bir etki oluşturuyor. Özellikle iş görüşmelerinde ki giyim tarzı her zaman en önemlileri arasında yer alıyor. Yazınızda belirtiğiniz noktalarda çok farklı fikirleri bizlere açıkça gösteriyor.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.