Giyim Tarzları

Klasik Giyim Tarzı

28.09.2018
36
Klasik Giyim Tarzı

 

Klasik giyim tarzı denildiği zaman, ilk akla gelen iç karartan iş kıyafetleridir. Oysa doğru kombinlendiği zaman bu stille oldukça şık ve çekici görünmek mümkün olmaktadır. Bunu yaparken, kişinin vücut yapısını tanıması, vücut yapısına uygun giyinmesi, tarzını oluşturması ve doğru parçaları kullanması çok önemlidir.

Erkeklerde klasik giyim birçok kişi tarafından, koyu renk takım elbise şeklinde yorumlanmaktadır. Günümüzde ise, erkekler için bu tarz giyimde oldukça fazla seçim şansı bulunmaktadır. Birbirine uydurulacak pantolon, yelek, gömlek ve ceketlerle, birbirinden değişik kombinler oluşturulabilmesi mümkündür.

Erkek klasik giyim tarzı hakkında önerebileceğimiz püf noktalarından bir diğeri de, dikey çizgili modellerin, kullanan kişiyi olduğundan daha uzun boylu gösterebilmesidir. Ceketlerin bele oturan şekilde dikilmiş ve bel hizasında olması bir diğer önemli ayrıntıdır. Ayakkabı tercihi olarak ise, sivri burun ayakkabılardan ziyade, küt burunlu ayakkabılar kullanılmalıdır.

Kadınların klasik giyim tarzımodasına baktığımızda, oldukça geniş bir seçim yelpazesinden bahsedebilmemiz mümkün olmaktadır. Klasik kesim, şık bir elbise, uygun ayakkabı ve çantayla bütünleştirildiğinde istenilen sonuca erişilebilmektedir. Yine aynı şekilde, ketenin rahatlığından faydalanılarak, keten bir pantolon veya etekle kombinlenen gömlekler, klasik çizgiyi yakalamaya yetebilmektedir.

Klasik giyim tarzımodasında pantolonlar geniş yer tutar ve pantolon seçimi yaparken özen gösterilmesi gerekir. Kişiyi kilolu gösterecek ürünler kesinlikle tercih edilmemelidir. Başta da belirtiğimiz gibi, burada kişinin bedenini tanıması ve kendine yakışanı uydurması çok önemlidir.

Pantolon seçimi yaparken, büzgüsü ve pilesi olmayan modeller seçmeniz klasik giyim tarzıiçin şıklığı yakalamada fayda sağlayacak püf noktalardan bir tanesidir. Bunun sebebi, pileli modellerin kişiyi göbekli göstermeleridir. Kalçaları geniş hanımlarımız, kusurlarını örtmek için, geniş paçalı pantolonları tercih edebilirler. Yüksek bel pantolonlar, özellikle son senelerde sıklıkla kullanılan modellerden biri olmuştur. Gömleklerle bütünleştirildiğinde, çok şık görünen pantolonlarda, görüntü gömleğin pantolonun içerisine sokulmasıyla tamamlanabilmektedir.

Tercihiniz düşük bel bir pantolonsa ve söz konusu bölgede fazlalığınız varsa, size önerimiz tuniklerle kıyafetinizi tamamlamanız olacaktır.

Klasik giyim tarzı modellerinin bir diğer önemli parçası da, eteklerdir. Etek kullanmanın en önemli avantajı, fazla kiloları örtmesidir. Burada size verebileceğimiz püf noktası, daha ziyade diz hizasında modellere ağırlık vermenizdir. Özellikle kısa boylu kadınların, uzun etek modellerinden kaçınması gerekmektedir.

Bu tarzda kullanılan başlıca aksesuarlar; ipek fularlar ve inci takılardır. Ayakkabı olarak ise, kısa topuklu ayakkabı modelleri ve stilettolar tercih edilmektedir. Çantalarda, köşeli çanta modelleri verebileceğimiz örnekler arasında yer almaktadır.

Klasik giyim tarzımodasında benimsenen başlıca renkler koyu renklerdir. Koyu renklere örnek olarak, siyah ve lacivert gösterilebilir. Bunun yanı sıra, beyaz, gri ve pastel tonları da kullanılan diğer renkler arasında yer almaktadır.

İş Hayatında Klasik Giyim Tarzı

İş hayatında oldukça geniş yer bulan bu giyim akımı, resmi dairelerde yalın bir çizgiyi takip etse de, özel sektör çalışma alanlarında oldukça renklendirilmiştir. Hatta zaman zaman spor giyim esintileri bile klasik giyimle harmanlanarak kullanılabilmektedir.

İş hayatında hangi sektörde olursa olsun, çalışan bireylerin dolaplarında mutlaka bu modellere yer vermeleri gerekmektedir. Zevkleri doğrultusunda, işyeri kurallarını çiğnemedikleri sürece, değişik pek çok modelle, kendi tercihlerini uygulamaları ve bu sayede kıyafetlerinin içinde kendilerini iyi hissedebilmeleri mümkün olacaktır. Günümüzde, gerek erkek, gerekse kadınlarda bu durumun örneklerinin pek çoğuna rastlamamız olasıdır.

İş hayatı haricinde de, klasik giyim tarzı modasını kendisine bir yaşam biçimi olarak gören kişilerin sayıları oldukça fazladır. Bu kişiler, gittikleri her yerde ciddi bir görüntü çizmekten hoşlanırlar. Dolayısıyla kıyafetlerini de, zevklerine göre şekillendirirler.

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail listeme kayıt olursanız, son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz!

Tebrikler! Başarılı Bir şekilde Abone Oldunuz

Ops.. Bir Şey Yanlış Gitti

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.