Giyim Tarzları

Maskülen Giyim Tarzı

28.09.2018
36
Maskülen Giyim Tarzı

 

Fransızca kelime kökenli olan ve erkeksi anlamına gelen maskülen, Türk Dil Kurumu tarafından “maskulen” şeklinde ifade edilmiştir. Günlük hayatımızda yanlış şekilde telaffuz ettiğimiz kelime, moda dünyasında nasıl yer bulmuş gelin birlikte inceleyelim.Erkeksi, erkeği andıran anlamlarından anlayacağımız gibi maskülen giyim tarzı, moda dünyasında da bu şekilde hayat bulmuştur.

Toplumumuzun tarz yarışmalarıyla birlikte tanıştığı stil, günümüzde kullanılmaya başlamış ve giderek yaygınlaşmıştır. Maskülen giyim tarzıincelendiği zaman, karşımıza bol kesimlere sahip pantolon modelleri, erkeksi ceket ve ayakkabılar, parfümler, kravatlar ve saç modelleri çıkar.

Günden güne gerek gündelik hayatta, gerekse davetlerde hayat bulan stilin, kendi çizgisini oluşturmak isteyen birçok kadın tarafından tercih edilmeye başlandığını görüyoruz.

Maskülen Giyim Tarzı Nedir?

Günümüzde oldukça yanlış değerlendirilmelerin yapılabildiği bu maskülen giyim tarzı, erkek kıyafetlerinin kadınlar tarafından giyilmesi şeklinde algılanmaktadır. Aslında doğru olan tanımlaması, erkek kıyafetlerinin kadınların giymesi amacıyla tasarlanmalarıdır.

İlk olarak Fransa’da hayat bulan bu stil, ülkemizde de oldukça sevilmiş ve kullanılmaya başlamıştır. Kelimenin zıt anlamlısı kadınsı anlamına gelen ve feminen olarak tanımlanan bir sözcüktür. Maskülen giyim tarzı modasını anlayabilmek için, feminen giyim tarzının karşılığını bilmek daha kolay olacaktır.

Kadınların pantolon giyemeyeceği düşüncesi, 1900’lü yıllarda, CocoChanel tarafından yıkılarak, harika tasarımlarla kadınların üzerinde hayat bulmasını sağlamıştır. Akıma ilk ayak uyduran isimler arasında; AudreyHepburn sayılabilir. Daha pek çok ünlü ismin kullanılmasıyla yaygınlaşan giyim stili, kadınlar tarafından benimsenerek günümüze kadar taşınmıştır. Günümüzde, pantolon kadınların olamazsa olmaz giyim parçaları haline gelmiştir.

Maskülen giyimi benimserken, dikkat edilmesi gereken, sadece erkeksi görünmek değil, maskülen şıklığı elde etmektir.

Bu tarz, doğru algılanmadığı ve uygun uygulanmadığı takdirde, oldukça komik görüntülerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple, kullanmak isteyen kişilerin, tarzı doğru algılaması ve kendisiyle bütünleştirebilmesi çok önemlidir.

Bir kişinin giyim tarzı, o kişinin öncelikle karakterini yansıtabilmelidir. Bu sebeple, kadınsı görünmekten keyif duyan, sesi, görüntüsü ve saç modeliyle, tepeden tırnağa prensesi andıran bayanlar için bu tarz uygun değildir.Maskülen giyim tarzı modasını sadece moda diye benimsemeye çalışırlarsa, üzerlerinde eğreti duracaktır.

Aksi takdirde, kişinin kendisini yansıtamayacağı kıyafetler, hem etrafının tepkisini toplamasına neden olacak, hem de kişi kendisini ait olmadığı kıyafetler içinde huzursuz hissedebilecektir. Bu sebeple, alışverişe çıkılmadan önce, iyi düşünülmesi ve öyle karar alınması önemli bir ayrıntıdır.

Maskülen Saç Modelleri Nelerdir?

Maskülen tarzın özgürlüğünü yaşamaya başlamak isteyen hanımlarımız, değişiklik yapmaya saçlarından başlayabilirler. Uzun saçlara sahip kadınlar, son günlerde oldukça popüler olan kısa saç modellerinden birini tercih ederek, saçlarını kestirmekle işe başlayabilirler.

Daha önce saçlarını hiç kısa kestirmemiş olan hanımlarımız, bu konudaki önyargılarını rafa kaldırmalıdır. İşini iyi yapan usta ellerde, yüz tipinize gidecek uygun saç modeli belirlenerek, saçlarınızı kestirebilirsiniz. Günümüzde oldukça hoş görünümlü kısa saç modelleri bulunmaktadır. Kullanım rahatlığı ve maskülen tarza yakışan bu modeller, size önerebileceğimiz modellerdir. Bu saç modelleri; erkek gibi kısacık olabileceği gibi, omuzlarda küt bir kesimde olabilir.

Maskülen Kombin Önerileri

-Koyu ve pastel tonları tercih edin.

-Maskülen gömleklerin rahatlığını, kıyafetlerinize yansıtın.

-Kullanacağınız aksesuarlara dikkat edin.

-Kıyafetinizi feminen unsurlarla bir araya getirin.

-Giyim dolabınızda; yüksek bel model, pileli kumaş pantolonlara yer verin.

Maskülen giyim tarzı kullanan kişiler, genel olarak ceket ve pantolonlarını, kravat ve papyonlarla bütünleştirmektedirler. Tarzınızı oluştururken, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; baştan aşağı erkeksi bir görünüm yakalamamanızdır. Giyiminizde kullanacağınız giyim, aksesuar ve ayakkabılarınız, kadın için tasarlanmış ve erkeksi görünüm yakalanmış şekilde olmalıdır.

 

 

 

 

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail listeme kayıt olursanız, son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz!

Tebrikler! Başarılı Bir şekilde Abone Oldunuz

Ops.. Bir Şey Yanlış Gitti

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.