Giyim Tarzları

Retro Giyim Tarzı

28.09.2018
13
Retro Giyim Tarzı

 

Retro kelimesi, geçmiş dönemlerden esinlenerek, günümüzde tasarlanmış parçalar anlamına gelmektedir. Günümüzde ise bu terim daha ziyade, geçmişteki objelerin sınıflandırılmasında kullanılmaktadır. Uzman görüşlerine göre, bu tarzın benimsenmesi, geçmişe duyulan özlem şeklinde ifade ediliyor. Kısacası Retro giyim tarzı, iç ve dış mimariden, sanata, video oyunlarından, müziğe kadar pek çok alanda, günün trendinden uzakta, geçmişin izlerini taşıyan bir terim olarak kullanılıyor.

Retro Giyim Tarzı

Retro giyim tarzı hakkında söylenmesi gereken ilk şey, bu tarzın vintage giyim tarzıyla her zaman karıştırılıyor olmasıdır. Vintage, geçmişten günümüze kadar taşınmayı başarmış ve geçmişin rüzgârlarını barındıran parçalara verilen addır. Retro giyim tarzı ise, günümüzün 80’leri 90’ları gibi yakın geçmişinin izlerini taşımaktadır.

Tarzda bilinmesi gereken ayrıntı, bu dönemlerde moda olan bir parçanın, yeniden gündeme gelmesidir. Örneğin, elimizde geçmiş yıllardan kalma bir güneş gözlüğü bulunuyorsa bu vintagedir. Geçmişte bir dönem moda olan güneş gözlüğünün yeniden gündeme gelmesi ise Retro giyim tarzıdır. Retro tarzda, eskilerde moda olan parçalar, günümüz stiliyle birleştirilerek hoş bir hava yakalanmaktadır.

Bu durum, Retro ve vintage arasındaki temel farklardan bir diğerini oluşturmaktadır. Vintage giyim tarzı modasında, günümüzden hiçbir parça ve aksesuar kullanılmazken, Retro tarz günümüz izlerini de içerisinde barındırmaktadır.

Retro Giyim Tarzı Modelleri Nelerdir?

Şimdilerde de oldukça seveni olan giyim tarzının modaya kattığı parçalar;

  • pileli etekler
  • Desenli tişört ve elbiseler
  • Kot parçalar
  • Çan etekler
  • Puantiyeli desenler
  • Balon etekler
  • Fırfırlı bol gömlekler
  • Askılı erkek pantolonları
  • Tulum modelleri

Şeklinde sıralanabilir. Bunun yanı sıra ayakkabı modellerinde; sandalet ve dolgu topuklar örnek gösterilebilmektedir.

Retro giyim tarzı modasında, saç modeli de olmazsa olmaz belirleyicilerden bir tanesidir. Saçlar, kişinin giyim tarzını bütünleştirmesine yardımcı olacak önemli bir unsurdur. Kısa kesilmiş kahküller ve hafif dalga içeren saç modelleri bu stilde kullanılabilmektedir.

Dağınık toplanmış saçlara veya salık saçlara takılan bir saç bandı kıyafetlerinizle oldukça şık duracaktır.

Aksesuar olarak, desenli objeler ve güneş gözlükleri tarzda sıklıkla yer bulmaktadır. Büyük çerçeveli gözlükler, saydığımız elbise parçalarının birer tamamlayıcısı olarak görülmektedir.

Retro giyim tarzı, vintage giyim tarzına göre günlük yaşamımızda daha rahat kullanılabilmesinden ötürü, hanımlarımız tarafından çok tercih edilmektedir. Gündelik hayata rahatça adapte edilebilecek olan modellerin, bulunması da kombin edilmesi de çok kolaydır.

Neden Retro Giyim Tarzı Modasını Seçmelisiniz?

Bu tarzın önemli özelliklerinden bir tanesi de elbiselerin abartılı modeller olarak tasarlanmalarıdır. Siyah beyaz, hepimizin hayranlıkla seyrettiği filmlerdeki hoş kadınlar gibi görünmek isteyen hanımlarımız, tarzı rahatlıkla deneyebilirler diyebiliriz.

Sizde geçmişe özlem duyan, uzun yıllar öncesinin modasını hayranlıkla takip eden biriyseniz, şüphesiz Retro bir kadınsınız demektir. Nostaljik tarz yakalamak isteyen, modern olduğu kadar stil sahibi olmak isteyen hanımlarımız için kesinlikle öneririz.Retro giyim tarzı modasında, geçmişe duyduğunuz özlemi giderebilmeniz mümkün olacaktır.

Bu hanımlarımız, kendi stillerini oluşturarak, özgün bir duruş sergileyebilmektedirler. Günümüzde pek çok kadın tarafından benimsenen, eskiye özlem sonucu hayat bulan bu yaşayış modeli, moda dünyasını da oldukça hareketlendirmiştir.

Günden güne, birçok farklı tarz ile kadınların zevklerine göre şekillen moda dünyası, bu anlamda da birbirinden ünlü tasarımcılar yetiştirmiştir.Bu tasarımcıların muhteşem tasarımlarıyla söz konusu tarz giderek yaygınlaşmaktadır.

Retro giyim tarzı modasını benimseyenlerdenseniz, renk ve desenlerle dilediğin kadar oynayarak, istediğiniz şekilde gösterişli veya gösterişsiz olabilmeniz de mümkündür. Günün trend parçalarıyla, ona uydurabileceğiniz Retro parçaları bir araya getirerek, tamamen hayal gücünüzü kullanarak, oldukça çekici ve şık görünebilirsiniz. Bu anlamda cesur olmanız ve kendi tarzınızı, kendiniz belirlemeniz çok önemli.

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail listeme kayıt olursanız, son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz!

Tebrikler! Başarılı Bir şekilde Abone Oldunuz

Ops.. Bir Şey Yanlış Gitti

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.