Giyim Tarzları

Sofistike Giyim Tarzı – Entellektüel Kombinler

16.05.2019
47
Sofistike Giyim Tarzı – Entellektüel Kombinler

Sofistike giyim tarzı, tam anlamıyla özgür insanların giyim tarzları arasında yer almaktadır. İçeriğimizde çok derinlere dalmadan önce, sofistike kavramını açıklamakla başlayalım.

Sofistike ne demektir ? 

Sofistike genellikle yapmacık veya yanıltıcı anlamlara gelmektedir. Ancak moda dünyasında bir giyim tarzıyla alakalı sofistike kelimesini kullandığımızda karmaşık, birden fazla parçası olan, kendine has anlamına geldiğini görmekteyiz. Bu yüzden moda sektöründe geçen sofistike kelimesini güncel hayatla karşılaştırmamakta fayda var diyebilirim. Genellikle tasarımcıların ince bir zevkin karşılığı olan, asil kıyafet tarzlarında kullandıkları bir kelimedir.

Sofistike Kadın Ne Demek?

Eğer bir kişi hakkında sofistike kadın diyorsanız, onun kişiliği hakkında mı yoksa giyim tarzı hakkında mı yorum yapılıyor buna dikkat etmelisiniz. Giyim tarzına yapılacak sofistike kadın kelimesi daha şahsına münhasır giyinen, özgür bir giyim tarzı da diyebiliriz.

Sofistike Giyim Tarzı Hakkında Detaylar

Bu tarzda, kadınlar kendilerine rehber olarak, modayı değil, ruhlarını ve hayal güçlerini almaktadırlar. Asil ve kendilerini yansıtan çizgileri kullanarak, tarzlarını oluştururlar.

Sofistike giyim tarzı ile hatta sözleri konusunda da bir deha saydığımız  Frida Kahlo bu akımın temsilcilerinden diyebiliriz

Sofistike Giyim Tarzı ile alakalı olarak Frida Kahlo kendine münhasır bir tarz oluşturarak akımın yönlendiricilerinden biri olmuştur.

Sofistike Tarz = Özgürlük

Hemen hemen her türlü giyim tarzının bir kaidesi ve kuralı vardır, sofistike giyim ise bu kaidelerin ortadan kalktığı bir başkaldırma hareketidir. Giyim özgürlüğünün, hemen hemen her şeyin giyimin bir parçası olabileceğinin savunulduğu bir akımdır.

Sofistike giyim tarzı benimseyen kişilerin, bilmesi gereken öncelikli bilgi, bu tarzda hayal gücünün özgür bırakılmasıdır. Modanın gerekliliği dayatmasından çıkıldığı ve kişinin tamamen kendi giyim tarzını benimsediği bu tarzda, senenin moda çizgileri önem taşımamaktadır. Kullanılan stilde, hiçbir kural verilmemektedir.

Eğer hanım hanımcık giyinmek gibi veya feminen giyim tarzı ile çok bir bağınız yoksa bu sofistike tarzı benimseniz çok daha doğru bir tercih olabilecektir.

Örneğin; hoşunuza giden her türlü aksesuar, sizi yansıtacak şekilde, kendi zevkinizle bütünleştirilerek bedeninizde şekil kazanabilir.

Sofistike Giyim Objeleri

Başta da belirttiğimiz gibi, bu giyim tarzında kişi tamamen kendi hayal gücünü kullanmaktadır. Bu sebeple, oldukça geniş kombin yapabilme imkânına sahiptir. Ekoseli kıyafetler, değişik tarzda desenli elbiseler, çiçek desenleri ve her türlü obje giyim tarzında kullanılabilmektedir. Böylelikle, hayal gücü sınırları zorlanarak, farklı kombinelere ve stillere sofistike giyim tarzı ile ulaşılabilmektedir.

Sofistike giyim tarzı modasını benimsediyseniz özellikle sivri eleştirileri dahi kaldırabilmelisiniz demektir. Atıyorum tokanıza sabitlediğiniz büyük bir kuş figürü yüzünden deli damgası yemeniz ihtimal dahilinde olsa da bunu kaldırabilmelisiniz. Çünkü etraflarından gelebilecek negatif tepkiler karşısında, etkilenen kişiler söz konusu tarzı benimseyemezler. Bu tarzın öncelikli kuralı, kuralsızlıktır.

Örneğin, seçtiğiniz kıyafetin altına giyeceğiniz bir ayakkabının uygunsuz olduğunu düşünenler çıkabilir. Burada söylenenlere kulaklarınızı tıkayıp, zevkinizi yansıtmaya devam edebiliyorsanız, artık sizde sofistike giyinebiliyorsunuz demektir.

 

Sofistike Giyim Kombinleri

Makalemizin başından beri, özgürce kendinizi yansıtabileceğinizin altını çiziyoruz. Şimdi bu konuda işinizi kolaylaştırmak için, bazı püf noktalarından bahsetmek istiyoruz.

Sofistike giyim tarzı modasında yeni giriş yapıyorsanız, size devetüyü ve taba tonlarındaki kıyafetleri önerebiliriz. Dolabınızda bu tonlardaki kıyafetler bulundurmanız,tarzı benimserken size faydalı olacaktır. Devetüyü ve taba tonlarında renklerde; gömlek, şal ve ceketler mükemmel kombinler oluşturmanızda rahatlık sağlayacaktır. Bu parçalar sizi, uygun bir bileklik, kemer ve çantayla bütünleştirildiğinde harika kombinlere ulaştırır.

Yine de, belirtmeliyiz ki; zaman içerisinde tarzınızı oluşturduğunuzda, dolabınızda her türlü renge rahatlıkla yer verebilirsiniz. Kuralsızlık kuralını benimseyen tarzda, sarı size yakıştırılmıyor olabilir. Fakat gün içinde, siz o rengi kombinleme ihtiyacı hissediyorsanız, kesinlikle bunu yapmaktan çekinmemelisiniz.

Şimdi de örnek bir kombin resmi çizerek, hayal gücünüzü şekillendirelim. Gündelik hayatta sıklıkla kullandığımız kot pantolonumuzun üzerine, beyaz bir kazak veya gömlek, spor ayakkabılar ve dize kadar uzanan lacivert bir palto hoş bir sofistike giyim tarzı olabilir. Kıyafeti başınıza takacağınız bir kasket eşliğinde tamamlayarak, mükemmel ve çekici görünebilirsiniz.

Çiçek desenlerinde seçeceğiniz bir elbisenin üzerine, uzun bir hırka ve kırmızı bir çanta kullanabilirsiniz. Önemli olan tamamen kendi çizginizi zarif bir şekilde ifade edebilmeniz diyebiliriz. Veya modası gerilerde kalmış bir pantolonunuzun paçalarını kıvırarak, uygun göreceğiniz bir bluz ve kemerle bütünleştirip, bir spor ayakkabı ve çantayla kıyafeti tamamlayabilirsiniz. Böylelikle, hem kendinizi ifade ettiğiniz için huzurlu hisseder, hem de rahat olabilirsiniz. Unutmayın, tasarımcı sizsiniz.

Burada değinmek istediğimiz bir diğer önemli nokta da, sıradanlıktan kopmak için, kişinin kendisini gereğinden fazla zorlaması ve taşıyamayacağı kıyafetler giymesidir. Bunu yaparken, kıyafetin ruhuna bürünemiyorsanız ve kendinizi ifade edemiyorsanız, yapmakta olduğunuz şeyden vazgeçmelisiniz.

Sofistike giyim tarzı modasını benimsemenin bir diğer rahatlığı da, kişinin dolabında bulunan her parçayı rahatlıkla değerlendirebilmesidir. Modanın rehberliğinden uzakta, her renk ve kumaş rahatlıkla kullanılabilmektedir.

 

 

 

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail listeme kayıt olursanız, son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz!

Tebrikler! Başarılı Bir şekilde Abone Oldunuz

Ops.. Bir Şey Yanlış Gitti

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.