Giyim Tarzları

Vintage Giyim Tarzı

28.09.2018
14
Vintage Giyim Tarzı

 

İlk olarak 19. Yüzyılda adından bahsettirmeye başlayan vintage giyim tarzı, farklı dönemlerin giyim ve kombinlerini kapsayan bir moda akımıdır. Söz konusu parçaların, günümüz şartlarında kullanılabilmesi için, öncelikle kaliteli kumaşlardan üretilmiş, iyi tasarımlar olmaları gerekir.

1950’li, 60’lı yıllardaki dizilerin tekrar gündeme gelmesiyle birlikte, moda dünyasında bu vintage giyim tarzı rüzgârları esmeye başlamıştır. Dizilerdeki giyimlerin satışa sunulmasıyla, birçok ünlü isim, geçmişteki bu güzel kıyafetleri satın alabilmek için, adeta sıraya girmişlerdir. Bu kaliteli ürünlerin tercih edilmesinin bir önemli nedeni de, elbiselerin bir eşinin daha olmaması şeklinde değerlendirilmektedir. Zaman içerisinde, tarz giderek yaygınlaşmış ve günümüze kadar taşınmıştır.

Son yıllarda, tasarımcıların Retro giyim tarzına ilgi göstermesiyle birlikte eskiye özlemin kullanıcılar tarafından yaygınlaşması, söz konusu tarzda da arayışları arttırmıştır.

Vintage giyim tarzı, her ne kadar ikinci el kıyafet şeklinde düşünülebilse de, elbiseler kaliteli parçalardan oluştuğundan, daha önce çok az kullanılmış ve günümüze iyi muhafaza edilerek taşınmış olmasından ötürü, ikinci el kıyafetlere nazaran daha büyük ücretlerle satışa sunulmaktadır.

Yine de, adı duyulmamış bir markanın vintage ürününü bulabildiğimizde, oldukça ekonomik fiyatlara elbiselere sahip olma imkânı, bu tarzın yaygın şekilde kullanılabilmesini mümkün hale getiriyor diyebiliriz.

Bunun yanı sıra, pek çoğumuz annelerimizin, ninelerimizin dolaplarında bulunan, gençlik dönemlerindeki giysileri giyinmeyi çok severiz. Bu anlamda da, kadınlar dolaplarını oldukça ekonomik şekilde zenginleştirebilmektedirler.

Vintage giyim ürünlerinde, zamanının bedenleri bugünden farklı olarak sınıflandırılmıştır. Eski zamanın M beden bir elbisesi, şimdilerin XS bedenine denk düşebilmektedir. Bu açıdan, alışveriş yapılırken, konuya özen gösterilmesi sağlıklı olacaktır.

Vintage Giyimler Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Vintage giyim tarzıkombinlerinin parçaların saklanmasına özen gösterilmesi çok önemlidir. Parçaların iyi muhafaza edilebilmesi için, plastik, naylon gibi zararlı malzemelerden uzak tutulması gerekir. Koton elbise kılıfları, önerilen saklama koşulları arasında yer almaktadır.

Antika, Retro ve Vintage Giyim Tarzı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Saydığımız bu üç kavram birbirleriyle oldukça karıştırabilmektedir. Gelin şimdi bu üç kavramın farklarından bahsederek, anlam kargaşasına bir son verelim.

Öncelikle bir ürünün antika sayılabilmesi için, o ürünün en az 100 seneyi aşkın süre varlığını devam ettirmiş olması gerekmektedir. Herhangi bir sanat eseri, vazo veya kıyafet, 100 seneyi aşkın bir süre önce hayat bulduysa, o ürün antika sınıfı içinde değerlendirilmektedir.

Oysakiintagegiyim tarzı için, en az 20 sene zorunluluğu bulunmaktadır. Kısaca özetlememiz gerekirse, antika olması için genç sayılacak parçalar bu kategoride değerlendirilmektedir.

Retro ürünler ise, eski zaman modellerinin, günümüz esintileriyle birleştirilmesiyle oluşturulmaktadır. Bu ürünlere popüler mağazalardan ulaşmak, oldukça olasıdır.

Vintage Ürünler Oldukça Kaliteli

Modacılar, zaman içerisinde sıklıkla kendilerini tekrarlamaktadırlar. Fakat bir ürünün senelerce varlığını koruyabilmesi için, oldukça kaliteli malzemelerden üretilmiş olması gerekiyor. Bu pencereden baktığımız zaman, ürünlerin ne kadar kaliteli olduğu gerçeğiyle yüzleşebiliyoruz.

1920’li yıllardan sonrasında üretilen takı ve aksesuarlara oldukça ekonomik fiyatlarla ulaşabiliyoruz. Gerek kolleksiyonculardan, gerekse büyüklerimizin dolaplarından bu ürünlere erişmemiz mümkün olabiliyor.

Geçmişteki ünlü tasarımcılar, şimdilerde oldukça tepki duyulan hayvan materyallerini tasarımlarında sıklıkla kullanmışlardır. Vintage alışverişi yaparken, kalitesi bakımından tercih edilen bu ürünlerle bulmanız çok büyük bir olasılık. O yüzden, vintage giyim tarzında bir cüzdan veya kemer satın alırken, timsah derisi bir ürünle karşılaşabilirsiniz.

Vintage alışveriş yapmanın bir diğer önemli özelliği de, çevreci harekete destek olduğunuzdur. İkinci el alışverişle, tüketim kültürüne hizmet etmeyerek, tasarruf sağlayabiliyorsunuz. Kısacası, tüketim çılgınlığına karşı duyarlı bir kişiyseniz, bu akım tam olarak size göre…

 

 

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail listeme kayıt olursanız, son yazılarımdan haberdar olabilirsiniz!

Tebrikler! Başarılı Bir şekilde Abone Oldunuz

Ops.. Bir Şey Yanlış Gitti

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Elax dedi ki:

    Vintage giyim eskiye dönüş tarzı mı yani?

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.